Jak przygotować się do egzaminów na Wydział malarstwa ASP? cz.1

Część z Was planuje w tym roku zdawać egzaminy na warszawską ASP. To już ostatni moment, żeby się przygotować. W tym tekście znajdziecie moje podpowiedzi na ten temat. Jeśli jednak jesteście leszcze w szkole średniej,  to przeczytajcie jak wykorzystać czas, żeby dostać się na wymarzoną uczelnię. 


Przygotowania do egzaminów na Akademię Sztuk Pięknych zaczęłam dwa lata wcześniej. Chodziłam na zajęcia indywidualne. Zajmowały mi trzy godziny, pięć razy w tygodniu. Równie dobrze mogłam zapisać się na lekcje w szkole rysunku. Jeśli wahacie się tymi dwoma formami nauki - TUTAJ - opisałam ich plusy i minusy. 

Jak długo muszę się przygotowywać?

Pewnie zastanawiacie się ile czasu trzeba poświęcić na taką naukę. Jeśli chcecie zacząć malować mając już kilkanaście lat, to recepta jest prosta. Ilość i okres zajęć policzcie według swoich zdolności, zaangażowania i czasu, który możecie poświęcić. Prawdopodobnie będziecie musieli uwzględnić też ile zajęć chcą opłacić Wam rodzice. Postarajcie się jednak zacząć naukę tak wcześnie, jak tylko jest to możliwe. Myślę też, że dwa lata wystarczą na naukę i przygotowanie do egzaminów. W czasie tych zajęć poznacie podstawy rysunku  i  malarstwa, a także dowiecie się jak przygotować dobrą teczkę. 

Jakie umiejętności muszę posiadać?

W trakcie nauki malowania i rysunku poznacie podstawy, którymi musicie kierować się później na egzaminie. Przewidziane są trzy tematy, które trzeba opanować: 

1. martwa natura
2. rysunek postaci z modela 
3. malowanie z wyobraźni 

Pierwsze dwa uczą obserwacji, czyli przenoszenia na płótno tego, co widzicie. To też nauka układania kompozycji i obliczania proporcji. Znajomość tych kwestii jest sprawdzana później na egzaminie. Trzeci temat, czyli malowanie z wyobraźni wydaje się być trochę zagadkowy. Jednak jest on jakby podsumowaniem dwóch pozostałych. Na egzaminie dostaniecie temat, który musicie przelać na płótno. Zazwyczaj jednak nie dotyczy on surrealizmu, tylko realizmu. W takim przypadku na pewno przyda się umiejętność obserwacji, dobrania kompozycji i proporcji. Trzeba wcześniej sporo malować, żeby zrobić dobry obraz. 



Konsultacje malarskie

Na Wydziale Malarstwa ASP, kandydaci na I rok studiów mają możliwość konsultowania swoich prac. Podczas konsultacji można dowiedzieć się które ćwiczenia warto wykonać, jak przebiega egzamin, a także jak przygotować teczkę. To bardzo praktyczne spotkania, z których warto korzystać. Możemy nie tylko skonsultować swoje prace, ale też dowiedzieć się czy studia na ASP są dobrym pomysłem. 

Jak przygotować teczkę? 

Na teczkę malarską składa się 25 prac - rysunek i malarstwo (13/12). Oddajemy prace przedstawiające modela i martwą naturę. Oczywiście możecie zaszaleć z doborem tematów i wykazać się swoim talentem. Nie gwarantuje to jednak przyjęcia na Akademię. Teczka powinna zawierać zbiór rysunków i obrazów, które pokazują technikę kandydata. To jeszcze nie czas na samodzielność, tutaj niestety trzeba dostosować się do panujących (niepisanych!) reguł. Jeśli chodzi o materiał na którym warto wykonać prace to myślę, że dobrym wyborem jest tektura malarska.  

Powyższy tekst jest jedynie ogólnym zarysem tematu. Bardziej szczegółowo zajmę się nim w części drugiej. Tam opiszę jak wyglądają po kolei poszczególne dni egzaminów. 

Komentarze

Popularne posty