8 powodów dla których fotografia wpłynęła na malarstwo, a malarstwo wpływa na fotografię

Do dziś pamiętam, jak pewna pani, dla której robiłam kiedyś zdjęcia, zaproponowała, że pożyczy mi kilka albumów z malarstwem. Wtedy zdziwiłam się trochę, ale z chęcią przyjęłam propozycję. Nie krytykowała tego co robię, jej celem było przekonanie mnie, że przeglądając dzieła znanych malarzy mogę jeszcze więcej nauczyć się o kompozycji. Teraz ta myśl towarzyszy mi zawsze kiedy zaczynam fotografować. Związek malarstwa i fotografii jest nierozerwalny, dzisiaj to wiem i Was też spróbuję do tego przekonać. 



źródło: https://www.salvador-dali-paintings.us


#1. Malowanie ze zdjęć

Sama stosuję tę metodę, bo utrwalenie rzeczywistości na zdjęciu pomaga mi później przelać ją na obraz. Nie zawsze jest to oczywiście dokładna kopia fotografii, bo w czasie malowania sporo się zmienia. Ważna jest sama forma, kształt, czasem oświetlenie, które spodobało mi się na tyle, że chcę je oddać na obrazie. Tak robili też swojego czasu kubiści, z tym, że oni przekładają na obraz wycinki zdjęć, tworząc w ten sposób nierealistyczne formy. 

#2. Pojawienie się zjawiska fotografii z czasem odciążyło malarzy

Malowanie obrazu to proces przemyślany, zajmujący sporo czasu, wymagający siły. Fotografia utrwalała rzeczywistość i nadal to robi, ale w dużo szybszym czasie. Dzięki temu, wielu malarzy nie musiało już robić portretów, malować wydarzeń. Zaczęli odchodzić od malowania tego co widoczne gołym okiem i eksperymentowali ze sztuką mniej oczywistą.

#3. Dzięki fotografii powstały nowe nurty w sztuce

Impresjonizm, postimpresjonizm, ekspresjonizm, symbolizm, dadaizm i nie tylko, są w pewnym sensie dziećmi artystów, którzy zauważyli, że fotografia wyręcza ich na tyle, że mogą zacząć tworzyć zupełnie nowe spojrzenie na świat. Prasa zaczęła posiłkować się zdjęciami, magnaci zamawiali fotograficzne portrety. Trzeba było znaleźć miejsce dla malarstwa, którego dorobek na początku XX wieku, już prawie przekreślono.

#4. Wtedy pojawiły się pierwsze eksperymenty i fotografia artystyczna

Skoro rozwoju fotografii nie dało się przeskoczyć, warto było ją wykorzystać w celach rozwoju malarstwa. Wielu znanych malarzy jest uznawanych za świetnych fotografików. Wykorzystywali zdjęcia nie tylko w celach wymienionych w pierwszym punkcie, ale też jako oddzielną dziedzinę twórczości.

#5. Jednym z najbardziej znanych twórców obu tych dziedzin sztuki jest Salvador Dali

Zainspirowany fotografią i fotomontażem tworzył surrealistyczne dzieła, które do dziś są zarówno tak bardzo inspirujące, jak zaskakujące. Co ciekawe, jego twórczość wpłynęła na wygląd reklam, które składają się często z pojedynczych ujęć. A jak wiadomo, głównym celem reklamy jest zaskakiwanie odbiorcy, co trzeba przyznać Salvadorowi wychodziło bardzo dobrze. 

#6. Kompozycja malarska spadła z piedestału

Malarze, którzy uczyli się fotografii, postanowili łamać wszystkie reguły, które do tej pory wyznaczały im kierunek w twórczości. Zaczęli czerpać inspiracje z kompozycji zdjęć, która jest czasem bardzo chaotyczna. Z kolei dzisiaj, w podstawach nauki fotografii, często wspomina się o złotym podziale, czyli idealnej kompozycji zdjęcia. Skąd został zaczerpnięty? Oczywiście z malarstwa. Poza tym, malarzy inspirowały takie zjawiska jak fotomontaż i retusz, z których to pierwsze zakradło się również do wielu obrazów. 

#7. Popularny staje się fotorealizm

W XX wieku nastała moda przenoszenia obrazów realistycznych na płótno - ten nurt został nazwany słusznie hiperrealizmem. Polega on na tym, że wykonanie obrazu niewiele odbiega od zdjęcia. Myślę, że najlepiej zapoznać się z pracami Richarda Estesa i Doniego Eddy'a. Ich twórczość robi wrażenie.

#8. Inspiracja pochodzi jednak z obrazów

Mój poprzedni wpis dotyczył przykładów zdjęć, które są wzorowane na obrazach znanych malarzy. Takich reprodukcji jest bardzo dużo, jednak wciąż są natchnieniem dla kolejnych pokoleń fotografów. Czasem zaskakują swoją dokładnością, czasem sposobem wykonania lub interpretacją. 


Myślę, że powiązań jest jeszcze wiele, ale ich odnalezienie zostawiam Wam:)

Jeśli chcesz wiedzieć co dla mnie jest największą inspiracją, zajrzyj na mojego Facebooka:)


Komentarze

  1. Fotografia i malarstwo to dwa różne środki wyrazu artystycznego, ale oba mają niezwykłą moc oddania emocji i piękna. Fotografia uchwyca chwile rzeczywistości, podczas gdy malarstwo pozwala na tworzenie z wyobraźni. Obie formy sztuki inspirują się nawzajem, tworząc niezapomniane dzieła, które wzbogacają nasze życie estetyką i głębią.
    https://garbulski.pl/

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty