Co musisz wiedzieć o pędzlach?

Pędzel dla każdego malarza powinien być jak przedłużenie ramienia - na tyle wygodny i spełniający swoje zadanie, na ile tylko się da. Niestety źle dobrany pędzel potrafi tylko przeszkadzać w malowaniu i sprawić, że będzie Cię irytował. W tym tekście omówię cechy kilku rodzajów pędzli, dzięki czemu może pomogę Ci w wyborze tego odpowiedniego. 


Pędzle można podzielić na wiele kategorii, w zależności od tego, do czego mają służyć. Na przykład pędzle do malowania farbą olejną powinny być sprężyste i dosyć gładkie, a do farby akrylowej, która nie jest tak gęsta, mogą być wykonane z cieńszego materiału, z kolei do malowania akwarelą wystarczy pędzel z miękkich włókien, które wciągną więcej wody. 

Zacznę od omówienia materiału z którego są wykonane pędzle. Do wyboru mamy:

  • pędzle syntetyczne
  • pędzle zwierzęce 

Te drugie są zazwyczaj droższe, ale mają za to cechę, której nie mają pędzle syntetyczne - pomagają lepiej utrzymać farbę i rozprowadzić ją na płótnie. Do malowania farbą olejną polecane jest włosie borsuka, a do większych prac włosie wieprza - sztywne, sprężyste i trwałe. Nadaje się do malowania dużych obszarów, raczej nie do wykańczania szczegółów. 

Sama używam pędzli syntetycznych. Ich główną cechą jest to, że są bardzo uniwersalne, pasują do każdej farby. 

Do wyboru są też opcje mieszane, syntetyczno-zwierzęce, dzięki czemu możesz wyciągnąć to, co najlepsze z obu materiałów. Radzę unikać najtańszych pędzli syntetycznych - nie są zbyt trwałe i szybko tracą kształt. 

Podział pędzli ze względu na kształt:

  • Filbert - są bardzo wszechstronne, a kształt to coś pomiędzy okrągłym i płaskim pędzlem. Zaokrąglona końcówka jest świetna do mieszania farby.
  • Okrągłe - są dość szerokie u nasady i zwężają się na końcu. Dość wszechstronne, świetnie nadają się do długich, odważnych ruchów i malowania detali. 
  • Płaskie - mogą być używane do wykonywania grubych, spójnych pociągnięć lub cienkich linii.
  • Płaskie z krótszymi włoskami - przydatne do krótkich, kontrolowanych pociągnięć.  
  • Wachlarze - są świetne do malowania liści na drzewach, lub nadawania tekstury trawie lub skałom. Gdy potrzebujesz szerokiego pędzla, możesz użyć wachlarza również w innej sytuacji. 

Podział pędzli ze względu na rozmiar:

Najlepszym pomysłem jest zakup pędzli od razu w kilku rozmiarach (mogą być jednej marki). Najczęściej będziesz potrzebować dużych i średnich, bo to one wykonują większość pracy. Możesz przyzwyczaić się do malowania jednym rozmiarem pędzla np. dużym. Zalety pracy z takim rozmiarem to na przykład długie pociągnięcia i szybsze krycie płótna. Przy malowaniu małymi pędzlami wpadasz w błędne koło skupiania się na szczegółach, co wcale nie musi składać się na ogólny odbiór obrazu. Wystarczy przyjrzeć się dziełom znanych artystów, żeby stwierdzić, że większość z nich powstaje przy użyciu średniego rozmiaru pędzli. 




Na koniec zachęcam Cię do przypomnienia sobie tekstu o akcesoriach do malowania, które ułatwią pracę. Znajdziesz tam poradę odnośnie przechowywania pędzli. 

___________________

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty