Jak wybrać zdjęcie do malowania?

Wybór dobrego zdjęcia, z którego będziesz malować to ważna umiejętność, której malarz uczy się praktycznie przez całe życie. Fotografia od wielu lat ma wpływ na sztukę i trudno obyć się bez niej w czasach, gdy każdy telefon posiada aparat. Nie musisz być jednak profesjonalnym fotografem, żeby robić dobre zdjęcia.


Na co więc zwrócić uwagę przy robieniu zdjęć do malowania?

1. Punkty fokusowe
Zdjęcie powinno zawierać kilka najważniejszych i najmocniejszych punktów, które uznasz, że warto namalować. Przenoszenie ich na obraz analogicznie sprawia, że posiada on te same, równie interesujące momenty. Na moich płótnach, pomimo natężenia postaci, zawsze znajdzie się ryba lub dwie, które stanowią dla mnie najważniejszą część obrazu. Zazwyczaj inni też od razu je zauważają i komentują ten, a nie inny fragment. 


2. Szukaj kontrastów
Nawet jeśli fotografujesz w kolorze, to dobrze jest zobaczyć jak zdjęcia wygląda w czerni i bieli. Ciekawa fotografia posiada dużo ciemnych i dużo jasnych punktów, które kontrastują i po przeniesieniu na płótno sprawiają, że obraz nie jest jednolitą, zlaną gamą podobnych kolorów. Staje się dzięki temu wyrazisty. Nie oznacza to jednak,że fotografia ma być jedyną podstawą do tworzenia pracy malarskiej. Może być rodzajem inspiracji, która wykorzystujemy do stworzenia jedynej w swoim rodzaju pracy. Jeśli chodzi o moje obrazy, staram się,aby nie były one kopią fotografii,a raczej tworem ,która fotografię przebija w swojej wyrazistości i trójwymiarowości.

3. Dobra jakość zdjęcia
Jest ona potrzebna głównie w przypadku, kiedy robisz duży zoom. Duża rozdzielczość zdjęcia pozwoli uchwycić te elementy, które chcesz, ale też zachować najbardziej oryginale kolory, cienie itp. Nie zawsze udawało mi się robić zdjęcia z bliska, więc wiem jak przydatna jest ta rada. To niekomfortowe malować ze zdjęcia, które jest rozmazane lub nieostre. 


4. Uchwycenie najlepszych kolorów
Wszyscy znamy obrazy Vincenta van Gogha, gdzie kolor niebieski ładnie kontrastuje z pomarańczem. Dlaczego te obrazy są takie przyjemne w odbiorze? Bo posiadają równowagę między dwoma najbardziej wybijającymi się barwami. Warto zadbać o umiejscowienie kolorów na zdjęciu. Szczególnie ważne jest to na obrazach, gdzie występuje nie więcej niż trzy kolory. 

Nie wszyscy malarze uważają, że malowanie ze zdjęć to dobra technika. Nie należę jednak do tej grupy i całkowicie nie zgadzam się z jej poglądami. Są przecież momenty, które chcemy uchwycić na obrazie, ale w rzeczywistości umykają nam bardzo szybko. Należą do nich na przykład sceny wyjątkowego padania promieni słonecznych, zmieniająca się pogoda lub poruszający się obiekt. Fotografia zapewnia nam komfort malowania tego, co chcemy we własnym tempie. Dodatkowo, malowanie scen zastanych i sztuka obserwacji to podstawowe umiejętności każdego malarza. Z drugiej strony, to jak robimy zdjęcia, zdradza naszą zdolność tworzenia kompozycji. 

Komentarze

Popularne posty