7 dowodów na to, że powinieneś obejrzeć film "BASQUIAT - TANIEC ZE ŚMIERCIĄ"


Zazdroszczę każdemu, kto oglądanie tego filmu ma jeszcze przed sobą. Sama powtarzam go co jakiś czas, bo Jean Michel Basquiat to jeden z moich ulubionych artystów. Jego życie pokazuje jak daleko trzeba się posunąć żeby osiągnąć to, co nie wszystkim się udaje. 

7. Brak oceny

Film nie ma na celu moralizować. Życie Basquiata zostało przedstawione krok po kroku bez oceniania. Na pierwszym miejscu jest historia artysty, który osiągnął popularność jeszcze za życia (chociaż krótkiego). To, że spał w parku, miał afro portorykańsko-haitańskie korzenie i eksperymentował z narkotykami to wątki poboczne. Zdecydowanie nie to jest najważniejsze w przedstawieniu postaci.

6. Od zera do bohatera 

W jednej ze scen, Jean Michel Basquiat zadaje pytanie przyjacielowi Benny'emu: Ile lat potrzeba żeby stać się sławnym? Chłopak odpowiada, że cztery, a kolejne lata są potrzebne żeby się wzbogacić. Przywołane później historie potwierdzają tę hipotezę, chociaż Benny nie wydaje się być specjalistą od takich rzeczy. 

5. Jak się sprzedać

Obecnie konkurencja wśród artystów jest tak duża, że każdy kombinuje jak może żeby tylko zostać zauważonym. Czasem najprostsze rozwiązania są najbardziej skuteczne. Udowadnia to sam Basquiat, który sprzedaje swoje małe obrazy Andy'emu Warholowi i Brunonowi Bischofbergerowi za 100 dolarów. Dzisiaj pierwsze graffiti artysty pod pseudonimem "SAMO" (Same Old Shit) można kupić za o wiele wyższą kwotę. 

4. Nigdy nie wiesz komu się spodobasz

Można latami wystawiać swoje obrazy bez powodzenia. Wystarczy, że spodobasz się jednej wpływowej osobie i kariera rusza jak lawina śnieżna. Jean Michel miał dość szczęścia, że sam potrafił się pokazać. Ostatecznie na salony wprowadziła go Annina Nosei. Dzisiaj takie zachowanie to też cecha Nowego Jorku - duża konkurencja wymusza śmiałe decyzje. 

3. Para artystów

W filmie została pokazana przyjaźń Basquiata z Andym Warholem. To jedna z bardziej znanych znajomości w artystycznym świecie. Pomimo, że wizerunkowo stanowili przeciwieństwa, to widać jak duży wpływ mieli na siebie i swoją bezkompromisową sztukę. Warhol prosił Basquiata, żeby rzucił narkotyki, Basquiat załamał się po śmierci Warhola. Oprócz tych postaci, możemy zobaczyć też ówczesną bohemę artystyczną Nowego Jorku w latach 80. 

2. Andy Warhol

Andy Warhol i jego kreacja w filmie, trochę różnią się od tego jak został zagrany na przykład w "Dziewczynie z fabryki". Jedynym podobnym elementem jest scena, kiedy Benny mówi Basquiatowi, że Warhol jest przyzwyczajony do wykorzystywania ludzi do swoich celów. Wiele osób chwali w tej roli Davida Bowie i trzeba przyznać, że świetnie zagrał nietypowego artystę. 

1. Doceniony przez współczesne media

Niedawno "Guardian" ogłosił grono artystów, których przypomina tej jesieni. Wśród nich znalazły się też sylwetka i obrazy Jeana Michela Basquiata. Pisze się o nich, że obecnie wydają się jeszcze bardziej kontrowersyjne niż w przeszłości. Na liście znaleźli się też Salvador Dali i Marcel Duchamp. 
___________________________
I na Instagramie: https://www.instagram.com/martynamalka/

Komentarze

Popularne posty