5 artystów, którzy malowali Warszawę

Warszawa jaka jest - każdy widzi. Nie wszystko jednak da się zobaczyć gołym okiem. Przekrój historii i wydarzeń, które wpłynęły na obecny wygląd stolicy, najlepiej ogląda się na obrazach. Oto moje zestawienie pięciu malarzy, którym udało się uwiecznić miasto w różnych okresach. 

1. Bernardo Bellotto (Canaletto) 

Nadworny malarz króla Stanisława Augusta Poniatowskiego zostawił po sobie spory dorobek. Jest on szczególnie ważny dla nas - Warszawiaków. Z 30 obrazów, przestawiających fragmenty miasta w jego najlepszym okresie, przetrwało 24. Można je oglądać na Zamku Królewskim, w Sali Prospektowej. Są tak dokładne i realistyczne, że można je uznać za jeden z niewielu dokumentów XVIII wieku. Nie przypisujmy im jednak dokładnego oddania widoków Warszawy, bo te malarz na pewno lekko udoskonalił. Jednak sposób przedstawienia stolicy na obrazach Bernarda Bellotta posłużył po II wojnie światowej do odbudowy miasta. 


2. Hans Kohlschein

Żyjący na przełomie XIX i XX wieku malarz, dość długo inspirował się warszawskim życiem. Mieszkał i malował w stolicy w latach trwania I wojny światowej. Na obrazy przelewał to, co widział na co dzień - Stare Miasto (urzędował na Zamku Królewskim), Krakowskie Przedmieście, Ogród Saski, Dzielnicę Żydowską, Pragę, ale też zwyczajne sceny zawierające codzienność Warszawy pod zaborami. W tym czasie namalował około 300 obrazów, z których większość nie zachowała się do dzisiaj. 

źródło: http://news.o.pl

3. Władysław Chmieliński

Malował warszawskie widoki w latach 1958-1962. Na jego obrazach dominowały wnętrza kościołów i pałaców. Znalazły się na nich na przykład wnętrze Zamku Królewskiego i Pałacu w Wilanowie. Chmieliński uwiecznił też na wielu obrazach warszawską Starówkę. 

źródło: http://artyzm.com

4. Bronisław Kopczyński

Warszawa uwieczniona akwarelami wygląda zupełnie inaczej. Wydaje się być bajkowa i daleka od rzeczywistości. Na tym polega właśnie piękno obrazów Bronisława Kopczyńskiego, który starał się pokazać Stare Miasto i zmiany jakie zachodziły tam, w czasie jego twórczości (początek XX wieku). Na obrazach uwieczniał głównie zabytkową część tej dzielnicy. Wiele warszawskich budynków z jego obrazów już nie istnieje. Są to na przykład praska synagoga na rogu ul. Jagiellońskiej i Kłopotowskiego czy kompleks budynków XVIII-wiecznych przy ul. Bednarskiej tzw. kasztelanka.

źródło: http://wawalove.pl

5. Tytus Brzozowski

Najmłodszy artysta z kręgu malarzy warszawskich. Jego prace różnią się od pozostałych, ponieważ nie są do końca wierną kopią tego co możemy zobaczyć. Tytus Brzozowski maluje akwarelami Warszawę wymarzoną, w której współczesność miesza się z historią. Jego obrazy są zakorzenione w surrealizmie, co widać już na pierwszy rzut oka. Baśniowe widoki oddają piękno warszawskiej architektury, nieco przekornie, a dla mnie - nawet zabawnie. Czy te obrazy nie przypominają Wam kadrów rodem z filmów Wesa Andresona? ;)

źródło: http://t-b.pl

Komentarze

  1. Jak dotąd znałam tylko Canaletto. Tytus B. chyba spodobał mi się najbardziej :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty